Nyårsmat

Nu blir det fläskfilé, potatisgratäng och lite grönsaker, så tar vi lite annat smått och gott senare.
Gamla bilder ifrån 2008





Några mål inför 2012

Det är inte långt kvar tills det nya året börjar. De innebär att en lista med mål inför 2012 skrivs upp här hemma, och jag tänkte dela med mig utav några punkter här inne.
Några av mina mål för 2012
- Ett av mina mål är att planera och struktera mitt skolarbete, jobb etc. bättre så att jag hinner med de jag ska i tid utan att ligga efter och stressa i sista minuten
- Ett annat viktigt mål är att slutligen ta studenten i sommar och njuta av den fullt ut, och att när jag går ut gå ut med grundläggande behörighet för att studera vidare.
- Ytterligare ett mål är att komma in på en bra utbildning där jag kan studera journalistik som jag brinner för och vill arbeta med i framtiden.
- Ett annat mål är att ordna extra knäck där jag kan skriva för en annan tidning (har eventuell en på gång).
- Ytterligare ett mål jag har är att jag ska läsa minst en bok/per månad.
- Ett annat viktigt mål är att jag ska spara undan och lägga in en bestämd summa varje månad både på mitt och Alvas gemensama sparkonto men även och Alvas privata inför framtiden.
- Ett viktigt mål som gäller min hälsa är att jag dra ner på att äta ute så mycket som möjligt, och när de sker ska det ätas sallad, pasta eller något annat hälsosammare.
- Ett mål som är otroligt viktigt för mig som ständigt stressar, är att införa en fri dag ifrån allt som har med jobb, studier och måsten där jag i stället unnar mig tid för mig själv med ansiksmask, bubbelbad etc. Har valt söndagar som även var guds vilodag.
- Ett annat mål som rör min hälsa är att jag ska göra plats för motion i vardagen. Det kan handla om allt ifrån att gå av en hållplats tidigare, gå promenader, dansa Zumba här hemma, cykla, simma eller springa upp och ner för trapporna etc.
- Ska arbeta med att begränsa mitt datoranvändande. Eftersom jag behöver fasta rutiner på hur länge och när jag får sitta här, eftersom risken är att jag annars fastnar i flera timmar (som nu mitt i natten).
- Ska arbeta för att vara mer social och att ta kontakt med gamla vänner, som jag inte träffat på länge och ta upp kontakten på nytt. De kan handla om allt ifrån att bjuda hem de hit på fika till att åka in och bara umgås i någon timme och snacka.
- Ska arbeta för fasta rutiner när de gäller städning, tvättning etc. och även införa regler för Alva. Eftersom hon nu inte alls vill hjälpa till med städning även när de gäller hennes rum.
- Ska planera mer aktiviter med Alva som både hon och jag kan njuta av tillsammans.
Blogghörna i vardagsrummet


Här är min lilla blogghörna i vardagsrummet. Den är dock inte riktigt klar, precis som allting annat här hemma, utan jag har tankar om att få upp någon form av anslagstavla/whiteboard, lite ramar och eventuell lite annat små fix som saknas och sen ska ju stolen bytas ut givetvis.
Här kommer Låba!

Fick hem ett presskit ifrån Låba strax innan jul. De innehöll böckerna Låba får bacillåber, Låba trollar och Låba träffar tomten. Berättelserna om Låba är färgglada, livfulla och interaktiva. Här och var kryddas historierna med ljudillustrationer och musikaliska inslag. Böckerna riktar sig till barn i åldrarna 2–5 år, med form, bild och handling tilltalar de både barn och vuxna.
Låba själv är en glad, nyfiken och påhittig huvudfoting. I hans värld är ingenting omöjligt. Med Låbas okomplicerade syn på livet kryllar tillvaron av möjligheter och upptåg: en ofrivillig vurpa blir en kittlande flygtur, självaste jultomten slås in som julklapp, och om man blir sjuk, ja då kan man naturligtvis leka prickig korv.
Bör jag nämna att både Alva och jag älskade böckerna, och skrattade ett flertal gånger när böckerna lästes. Det blev ytterligare mer skratt när Alva själv försökte läsa (och härma mig med min röst). Böckerna blev en klar hit hemma hos oss och kommer läsas om och om igen.
Så vill absolut tipsa er om att kicka in på Låba.se hemsida!

Det fantastiska gänget bakom Låba böckerna - Tua Holm, Joanna Romell och Fredrik Einvall.
Hämta hem lite paket..
Vad har ni för planer för nyår?
Svar på kommentar

Sandra, mamma till Novalie & gravid om Alvas rum:
Vart har ni köpt den mattan? Jag har letat länge efter en matta med hage till min dotter.. Den där var ju så fiiin.. Tacksam för svar :-)
Svar: Alva fick mattan i julklapp av mina föräldrar, och den kommer ifrån Rusta.
Intresserad av biljetter?

Är du intresserad av Disney On Ice? Har 2 biljetter över till onsdagen den 4 januari 2012, kl. 15:00 i Globen. Det säljes tillsammans för 350 kr. Ordinare pris är 250 kr/st.
H&M Spring

Naturligtvis kommer vår kläderna in på H&M direkt efter att jag beställt. Det blev därför att skicka hem ytterligare en beställning, för min lilla flicka växer fort och då behövs garderoben fyllas på. Så nu är det bara vänta tills paketen leveras i början av januari, och jag bara måste få avslöja att jag knappt kan ge mig tåls tills jag får bädda min säng med de otroligt fina påslakan setet i turkos.
Blickar tillbaka..
För igenom att läsa och gå tillbaka i mitt arkiv, så kan jag minnas både de bra och de dåliga stunderna. Jag har dessutom möjligheten att dra lärdom och se vilka misstag som har gjorts, och vad som kunnat göras bättre. Det betyder att jag de senaste dagarna har reflekterat mycket över vilka erfarenheter, mål och tankar som jag själv vill bära vidare inför 2012. Har därför fått ihop en rejäl lista och den fylls på allt eftersom och jag är glad att jag redan lite smått har börjat arbeta på mitt första mål. Därefter får vi se hur långt de tar mig, och om jag nästa år kan avslöja att jag uppnått de eller inte.
Brukar ni blicka tillbaka? Skriver ni upp personliga mål, tankar och erfarenheter som ni vill bära med er vidare? Reflekterar ni över året som har gått och över framtiden?
Alvas rum



Nu har vi efter flera timmars städande äntligen blivit klara. Bortsett ifrån sängen som är ännu är obäddad eftersom sängkläderna inte riktigt är helt torra. Nu blir det lite mat i magen och mys framför någon spännande film så får vi se om jag kommer in lite senare. Har ju lite fler vinnare som ska dras..
Hemmafix..

Här fortsätter jag fixa och stoja här hemma. Tänkte börja ta tag i Alvas rum, och ska bara kicka i gång lite musik här och sedan ska alla leksaker sorteras ner i lådorna, sängen ska bäddas med nya lakan och golvet ska dammsugas. För hennes nya fina matta ska ju komma på plats, och sen tänkte jag be farsgubben min komma bort och sätta upp min fina klocka och lite hyllor.
Året 2011
Ja, en hel del saker men ibland de största är att jag flyttade hemifrån.
Höll du några av dina nyårslöften?
Har aldrig nyårslöften utan mål. Höll några av de som att jag ska våga ta för mig mer och att jag ska börja ta vara på de komplimanger och beröm som jag får, eftersom de är något som stärker mig. Men andra mål som att äta hälsosammare och att gå ner i vikt var tuffare och är något för mig att kämpa vidare med även nästa år.
Blev någon/några av dina vänner föräldrar i år?
Har en hel del vänner/bekanta som blev förälder i år, och ytterligare fler som väntar och är beräknade till nästa år som min bästa vän Jessica exempelvis.
Dog någon som stod dig nära?
Nej.
Vilka länder besökte du?
Besökte Danmark vid två tillfällen.
Är det något du saknar år 2011 som du vill ha år 2012?
Kärlek saknar jag, börjar bli trist att vara singel.
Vilket datum från år 2011 kommer du alltid att minnas?
Den 1/9 eftersom de var de datumet vi flyttade till eget.
Vad var din största framgång 2011?
Min största framgång är helt klart att jag vågar, tror och numera tar åt mig av de komplimanger och beröm jag får vilket jag tidigare hade mycket svårt för.
Största misstaget?
De finns nog en hel del.. men inga värda att nämna.
Har du varit sjuk eller skadat dig?
Sjuk har jag varit.. förkyld, hosta, feber etc.
Bästa köpet?
Min externa hårdisk. Något jag har behövt och önskat länge.
Vad spenderade du mest pengar på?
Hyra, mat och räkningar troligtvis?
Gjorde någonting dig riktigt glad?
Det är mycket som har gjort mig glad i år som en hel del vinster, som jag verkligen behövt och önskat mig. Min fina dotter och alla hennes framsteg, nya och viktiga kontakter som har knytis inför framtiden etc.
Vilka sånger kommer alltid att påminna dig om 2011?
Lyssnar typ aldrig på musik, så har ingen anning.
Var du gladare eller ledsnare i år jämfört med tidigare år?
Det är svårt att säga, då de är alltid upp och-nergångar för mig. Precis som det är för de flesta människor.
Vad önskar du att du gjort mer?
Sparat och lagt undan pengar.
Vad önskar du att du gjort mindre?
Ätit och druckit en massa onödigt skit som pizza, godis, chips, läsk etc.
Hur tillbringade du julen?
Hemma hos mina föräldrar tillsammans med min dotter och mina syskon. I vanlig ordning åt vi risgrynsgröt med mandel i på morgonen och sedan tradionellt julbord, följt av Kalle Ankas jul och jultomten som kom på besök.
Favoritprogram på TV?
One Tree Hill, Vampire Diares, Pretty Little Liars, Gossip Girl mfl.
Hatar du någon nu som du inte hatade i början av året?
Tror inte på att hat leder någonstans, utan bara på att de slösar och tar energi. Så mitt svar är nej.
Bästa boken du läste i år?
Mediababe av Jacqueline Kothbauer.
Största musikaliska upptäckten?
Lyssnar som sagt sällan på musik, men vad sägs som min faster Nina? Fast den upptäckten var visserligen inte i år, men jag kan alltid sprida den lite ändå.
Något du önskade dig och fick?
En riktigt fin köksklocka, väggord etc. och lampor så jag kan se vilka skor jag tar på mig!
Något du önskade dig men inte fick?
Ja, men jag förstår varför då mina önskningar inte är direkt billiga.. men för att nämna några så systemkamera, allt-i-ett-skrivare, körkort etc.
Årets bästa film?
Har sett många bra filmer, men någon som jag tycker är värd att nämna är Alvin och gänget 3 för de små och för de lite äldre Tekken - Blood Vengeance.
Vad gjorde du på din födelsedag?
Min 20 års dag var en vanlig onsdag, som jag spenderade hemma då Alva var sjuk. Men hade dock lite besök här hemma trots allt och vi firade mig senare.
Finns det någonting som skulle gjort ditt år ännu bättre?
Det finns det alltid.
Hur skulle du beskriva din stil?
Avslappnad och bekväm.
Vad fick dig att må bra?
Min dotter, mina vänner, resterande familjemedlemmar etc.
Vilken kändis var du mest sugen på?
Haha, är inte sugen på någon kändis? Ser däremot fram emot att Chad Michael Murray kommer tillbaka och avslutar den sista säsongen av One Tree Hill. Förutom de är ju killarna i Vampire Diares inte helt fel de heller..
Vem saknade du?
Tror inte jag har saknat någon i år?
De bästa nya människorna du träffade?
Stephanie som var gäst på UngMamma galan, som jag arrangerade tillsammans med Fata Mujcinovic.
Några fynd på H&M

Det blev några fynd inne på H&M under kvällen, och i morgon blir de eventuellt en tur in till Norrköping. Behöver nämligen handla hem lite mer mat och eventuellt hinner jag med att kika lite på mellandagsrean.
Det finns nämligen en liten tös här hemma som växer så det knackar, och som behöver fylla på med lite mer kläder. Men hon är inte ensam utan även min garderob gapar tomt i princip, men att handla till mig själv är något jag har riktigt svårt för men fick åtminstone hem denna kofta. Den matchar för övrigt en annan som beställdes hem för någon månad sedan till Alva, vilket jag tyckte var lite roligt.
Städar, tvättar och fixar..
Här hemma känns de som det aldrig är i ordning, eftersom de alltid är något som behövs städas och fixas. För min del saknas de förvaring och papper, noteringar, tidningar etc. hamnar i stora högar. De sprids sedan runt i rummen och hamnar på alla möjliga konstiga ställen och de i sin tur leder att det ser ut att vara kaos överallt. Men det är inte heller allt utan även om Alva har ett eget rum, så hamnar hälften av hennes prylar någon annanstans i lägenheten. När jag sedan försöker be henne plocka bort och föra tillbaka prylarna, så händer ingenting utan min söta lilla dotter har kommit i en riktig trots period där hon tror att hon själv bestämmer.
Så jag har med andra ord haft fullt upp i dag, och än så länge fått bort hälften av disken och tvätten. Men alla pappershögar etc. har jag inte ens fått chansen att kika på det blir inget att sittande här för mig, utan jag ska fortsätta och försöka få bort så mycket som möjligt tills kroppen säger stopp.





Bakom den här bloggen hittar ni mig, Sanna. En 21-årig driven och positiv tjej med höga karriärambitioner och ett stort intresse för design, foto och att skriva. Avslutade mina studier på IT-media programmet på John Bauer gymnasiet i somras, och numera pluggar jag upp lite ämnen och där efter är siktar jag vidare på att utbilda mig vidare till journalist eller PR-konsult. 
