Prylar och presenttips - CoolStuff

ABCDE-METODEN HAR INTRODUCERATS FÖR MIG


Som person har jag alltid varit målinriktad och driven, med tusen bollar och ideér i luften samtidigt. Det har varit något jag alltid upplevt som positivt, men som de senaste åren har fått mig att inse att jag faktiskt måste värdesätta och prioritera min tid bättre. Det var något jag inte riktigt till fullo förstod förrän boken "Svälj den fulaste grodan först - 21 sätt att få mer gjort på kortare tid" hamnade i mina händer. Men efter jag slukat den boken nu under sommaren både en och två gånger, har jag verkligen förstått innebörden av vad Brian Tracy som skrivit boken vill få fram.

För är det något som inte fungerar för mig är de att ha bra betyg, full närvaro och ständigt vara på topp i skolan. Det må vara något jag vill, men något jag faktiskt inte klarar av samtidigt som jag ska balansera livet med allt vad ett föräldraskap innebär och dessutom drar på mig jobb, efter jobb bara för att det är kul. Utan i höst gäller det för mig att verkligen ta lärdom av allt jag läst om nu i sommar, och börja arbeta efter ABCDE-metoden och prioritera och överväga minsta lilla och sedan värdesätta den lediga tid som finns i mellan varven.

Hur arbetar ni för att hinna med allt? Använder ni någon prioriteringsmetod?


Kommentarer
Postat av: Cissi

kanske kunde vara något för mig! Tack för tipset...
Har lätt att ta på mig lite mycket, men värre förr innan jag fick Emma. Då brukade jag köra rätt in i väggen, ta en timeout i 24 timmar då jag laddade med böcker och mat och lämnade inte sängen.. och sen körde jag på igen.. Ingen metod att rekommendera, och inte direkt möjligt när man har barn... ;)

2011-06-29 @ 17:38:22
URL: http://cissiochkampenomlyxen.blogg.se/
Postat av: alex

http://overrated.webblogg.se

2011-06-29 @ 19:01:48
URL: http://overrated.webblogg.se/
Postat av: Nina

Jag brukar göra allt det tråkiga först för att sedan ta tag i saker jag tycker är roligt. Men sen har det ju bevisats att inte alltid fungera för mig då jag oftast skjuter upp det tråkiga in i det sista. XD

2011-06-29 @ 19:32:52
URL: http://mittlivsomcatty.blogg.se/
Postat av: Emelie, mamma till Nellie

Hej Sanna.

Nu är det ju sommar så jag har inte så mycket att göra på dagarna. Nellie går hemma med mig och hon får all tid förutom när jag måste laga mat, diska, duscha eller plocka undan lite.

Så får mig är det inte så svårt att få vardagen att gå ihop, just nu. Men sen när skolan börjar igen så blir det nog annat. Men då får jag se till att enbart fokusera på Nellie, skolan och mig själv och inte dra åt mig mer bollar i luften =)

2011-07-02 @ 09:03:31
URL: http://emmiekarlsson.blogg.se/

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback